Sağlık

Egzersizle 10 Adımda Mutluluk

Tüm disiplinler eğitimin faydalarından bahseder. Egzersizin fiziksel sağlığa etkilerini her fırsatta anlatıyoruz. Peki, ruh sağlığı etkisinin farkında mıyız?

Psikolojik sorunların arttığı bu modern çağda bizi kurtarabilecek tek şey eğitimdir.

Sürekli artan depresyon dönemleri bile gelecekte bizi nelerin beklediği konusunda herkesi tedirgin ediyor. Ancak bilinmelidir ki tek başına egzersiz bile depresyonu %70 oranında önlemektedir. Aynı zamanda orta ve hafif depresyonları da yumuşatır.

Sadece bu da değil, günlük yaşam gücünüzü tazeler ve kendinizi tok hissetmenizi sağlar. Peki bunu nasıl yapıyor? Size 10 adımda anlatayım.

1. Bilindiği üzere vücudun kendini iyi hissetmesinin kimyasalı serotonindir. Bireyin serotonin seviyesi ne kadar yüksekse, kişi o kadar tatmin hisseder.

2. Çok az kişinin bildiği gibi, serotonin yapmak için triptofan adı verilen bir amino asit gereklidir.

3. Çok az kişinin bildiği gibi, amino asit triptofanın reseptöre bağlanması ve serotonin yapması zordur. Triptofan önemli bir amino asittir.

4. Önemli bir amino asit olan triptofanın beyindeki reseptörlere bağlanma olasılığı diğer amino asitlere göre daha düşüktür. Çünkü diğer amino asitler daha küçüktür ve kolayca bağlanır.

5. Bu nedenle, insanların birdenbire kendilerini hemen hissetmeleri genellikle imkansızdır.

6. Ama antrenmana başlayınca işler tersine dönüyor. Kas kasılması, yüksek seviyelerde diğer amino asitlere ihtiyaç duymanızı sağlar.

7. Bu nedenle, diğer amino asitler antrenman sırasında kaslara çekilir.

8. Diğer amino asitler kaslara çekildiğinde, beyindeki triptofanın bağlanma karşıtlığı sona erer.

9. Antrenman sırasında birçok triptofan kolayca reseptörlere bağlanır ve serotonin üretir.

10. Bu yüzden antrenman yapmak kendinizi iyi ve tatmin olmuş hissetmenizi sağlar.

‘Eğitim Mutluluğu’ denen şeyin nedeni budur. Unutmayın ki dünyada egzersizin etkilerini içeren bir hap olsaydı en çok tüketilen hap o olurdu.

instagram

Facebook

heyecan

bağlantılı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu