Ekonomi

Kuveyt Türk’ten ilk çeyrekte 4,1 milyar TL net kâr

Kuveyt Türk, yılın ilk çeyreğinde 4,1 milyar TL net kâr elde etti.

Katılım finansmanı ilkeleri doğrultusunda geliştirdiği çalışma ve hizmetleriyle 34 yıldır müşterilerine hizmet veren Kuveyt Türk, 2023 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Yılbaşından bu yana yüzde 10 artışla 302 milyar TL’ye çıkarken, kullandırılan fon büyüklüğü yüzde 24 artarak 245 milyar TL oldu.

Kuveyt Türk, ilk çeyrekte net kârını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 68 artırarak 4,1 milyar TL’ye yükseltti. 31 milyar TL öz aktif büyüklüğüne ve 435 milyar TL operasyonel büyüklüğe ulaşan Kuveyt Türk, aktif büyüklüğü itibarıyla bankacılık sektöründeki 10’uncu sırasını korurken, katılım finans kuruluşları arasında da birinci sıradaki yerini sağlamlaştırdı.

Kuveyt Türk, 2023 yılının ilk çeyreği itibarıyla nakdi ve gayrinakdi fonlama yoluyla reel ekonomiye 283 milyar TL tutarında destek sağlamıştır. 2023’ün ilk 3 ayında fon büyümesi yüzde 24,1 oldu. Yüksek operasyonel kaliteye odaklanılarak takipteki alacaklar oranı yüzde 1,38 olarak gerçekleşti.

3 aylık fon büyümesi yüzde 10 oldu ve toplam fon hacmi 302 milyar TL’ye ulaştı. Yılbaşından bu yana yüzde 24,9’luk fon büyümesi ile TP’nin fonlama tabanındaki payı artırıldı. Toplanan fonlar içinde cari hesabın payı yüzde 49,7 oldu. Yıllık ortalama özkaynak karlılığı yüzde 56 olarak gerçekleşti. Yasal sınırı yüzde 12 olan sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 21’e ulaştı.

“Stratejimizi sürdürülebilir kârlı büyümeye odaklanarak şekillendiriyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, Türkiye İştirak Bankacılık Strateji Belgesi’nde (2015-) tanımlanan vizyon doğrultusunda 2025 stratejilerini müşteri, dijital ve finansal sağlık olmak üzere üç ana başlıkta şekillendirdiklerini belirtti. 2025).

Dijital alandaki teknolojik trendleri takip ederek operasyonel verimliliği artırmayı, dijital iş yelpazesini genişleterek dijital yetkinlikleri güçlendirmeyi, API entegrasyonları ve hizmet bankacılığı iş modelleri ile yeni nesil bankacılık departmanında öncü olmayı hedeflediklerini kaydeden Uyan, söz konusu:

“Geleceğin veri odaklı iş modellerini, en aktif bilgiyi tüm karar mekanizmalarında kullanarak inşa ediyoruz. Finansal başarımızı sürdürmek için sürdürülebilir kârlı büyüme odağıyla stratejimizi şekillendiriyoruz. Sektörden olumlu ayrışmayı hedefliyoruz.” 2023 yılında operasyonel kalite ve likidite açısından ihtiyatlı yaklaşımımızı sürdürerek.

Kullanmış olduğumuz nakdi ve gayrinakdi finansman miktarının 283 milyar TL’ye ulaşması reel ekonomiyi desteklemek konusunda gösterdiğimiz titizliğin bir göstergesidir. Müşteri tabanımızı genişleterek ve müşterilerimizin Bankamız ile olan ilişkilerini derinleştirerek daha fazla müşteriyi daha yakından tanımak istiyoruz. Türkiye’nin en güzel finans kuruluşlarından biri olma hedefiyle 2025’e geldiğimizde 10 milyon müşterimize en iyi müşteri deneyimini sunmayı hedefliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu