Yaşam

Okullarda Alerji Eğitimleri Başladı

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği arasında “Alerji Farkında Olalım” projesi protokolü imzalandı. Proje kapsamında pilot il olarak seçilen Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde okul öncesi eğitim kurumları ve ilköğretim okullarındaki öğretmenlere astım, besin alerjisi ve anafilaksi gibi alerjik hastalıklar konusunda eğitim verildi. Projenin Türkiye’nin tüm illerinde uygulanması hedeflenmektedir.

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türk Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği“Alerjiye Karşı Farkında Olun” projesini başlattı.   Projenin protokolünü İl Sağlık Müdürü Uzm. Ali Niyazi Kurtcebe, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Harun Fatsa ve Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Başkanı Dilşad Mungan, Prof. Dr. Emine Dibek Mısırlıoğlu imzalı.
Bu proje ile pilot il seçilen Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki okul öncesi eğitim kurumları ve ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin astım, besin alerjisi ve anafilaksi gibi alerjik hastalıklar konusunda farkındalık ve bilgi düzeylerinin artırılması amaçlanıyor. , bu eğitimlerle birlikte. Proje kapsamında verilen eğitimin ardından öğretmenlere alerji eğitimi aldıklarına dair sertifikaları verildi.

16 OKULUN MÜDÜR VE ÖĞRETMENLERİ İLKÖĞRETİM EĞİTİMİNE KATILDI

Gölbaşı Kaymakamı Erol Rüstemoğlu, İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Ali Niyazi Kurtcebe, İl Milli Eğitim Müdürü Harun Fatsa, AİD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Dilşad Mungan, Genel Sekreter Prof. Özge Uysal Soyer, Gölbaşı’ndaki 16 okulun müdür ve öğretmenleri ile birlikte.

“HER OKULLARDA ALERJİ BİLİNCİ OLUŞTURACAĞIZ”

konu hakkında konuşmak Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dilşad Mungan, A’dan Z’ye tüm bölümlere alerjiyi anlatmak için çıktıkları bu gezide, daha geniş kitlelere ulaşmak ve alerjilerle hayatı daha konforlu hale getirirken farkındalığı artırmak için okullarda sertifikalı alerji eğitim projesini hayata geçirdiklerini söyledi. Bu bahiste eğitim alarak sertifika almaya hak kazanacak öğretmenlerin aynı zamanda ileriki hayatlarında görev alacakları her okulda alerji bilincini yükseltecek istekli elçiler olacaklarını belirten Mungan, “Gıda alerjileri affetmez. , Az çok.” Bu proje ile yenilen her besinin sağlıklı olmayabileceği ve arkadaşınızın sağlığına zarar verebileceği bilincini aşılamak çok daha mümkün olacaktır. Öğretmenlere gıda alerjisi olan bir çocuğa yaklaşım hakkında bilgi verilecek ve okulda alerjik gıda yedikten sonra alerjik şok dediğimiz kızarıklık gibi önemli süreçlere yol açan klinik tabloyu yaşamaları halinde neler yapabilecekleri konusunda eğitim verilecek. ve alerji nedeniyle vücudun şişmesi ve hatta nefes alamama. Bu sayede anne babalar çocuklarının sağlığı konusunda çok daha rahat edecekler” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

pirazizajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu